ODŻYWKI BIAŁKOWE
ODŻYWKI BIAŁKOWE

ODŻYWKI BIAŁKOWE

ODŻYWKI BIAŁKOWE

Aktywne filtry

Odżywki białkowe

Mianem odżywek białkowych określa się preparaty o dużej zawartości protein pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, które umożliwiają uzupełnienie codziennej diety o optymalną dawkę niezbędnych odżywczych makroskładników. Rola odżywek białkowych dla osób ćwiczących jest niezwykle istotna, podobnie też jak i samych protein! To wygodne i skoncentrowane źródło wysokiej jakości różnego rodzaju białek, które zapewniają wartościowe wsparcie w procesie kształtowania smukłej i muskularnej sylwetki!

Jak dzielimy odżywki białkowe?

Jednym z najpopularniejszych kryteriów podziału jest oczywiście pochodzenie samego białka. Pod tym kątem wyróżniamy dwa typy protein, które mogą występować w formie odżywek i preparatów wzbogacających codzienną dietę:

  • Białka roślinne
  • Białka zwierzęce

Oba typy stanowią bardzo dobre wsparcie dla osób ćwiczących oraz dbających o zróżnicowane odżywianie. Każdy rodzaj białka odznacza się całkowicie innym tempem przyswajalności czy zawartością niezbędnych aminokwasów, co ma istotne znaczenie Które z nich warto wybrać?

Białka roślinne

Jak sama nazwa wskazuje są to produkty pochodzące z produktów roślinnych, co stanowi idealne rozwiązanie dla osób stroniących od pokarmów mięsnych (tj. weganie i wegetarianie) oraz dla każdego, kto ogranicza spożycie niektórych warzyw. Surowcami do produkcji roślinnego białka są zazwyczaj fasola, groch, ryż oraz soja. Coraz częściej można jednak napotkać na produkty, które wykorzystują inne źródła, jak np. konopie, spirulinę, pestki dyni czy siemienia lnianego.

Białka zwierzęce

Odżywki białkowe wykorzystując zwierzęce proteiny stanowią znaczną część oferty znajdującą się na aktualnym rynku preparatów i suplementów diety dla osób ćwiczących. Miłośnicy sportu chętnie sięgają po odżywki zawierające proteiny pochodzenia zwierzęcego, co w znacznym stopniu ułatwia im dostarczenie do codziennej diety niezbędnej porcji białka. Na jakie źródła decydują się producenci? Jest tego całkiem sporo – mleko, jaja, serwatka, mięso wołowe. Każde z nich odznacza się zupełnie innymi korzyściami dla stosującego, wszystkie jednak zgodnie wspomagają pracę nad wymarzoną sylwetką! 

Jaki rodzaj białka wybrać?

Źródło to jedna kwestia, ale nie można zapominać o formie wykorzystanego białka. Ta natomiast odgrywa dość istotną rolę dla naszego ustroju. Produkty mogą różnić się między sobą tempem przyswajalności w przewodzie pokarmowym, poziomem koncentracji samego białka, a także szybkością trawienia i uwalniania niezbędnych wartości odżywczych. Wszystko to ma niewątpliwie duże znaczenie dla ćwiczącego. W praktyce wyróżniamy kilka głównych form odżywek białkowych:

  • Koncentraty – optymalny stopień i tempo przyswajalności, zazwyczaj posiadają około 70% zawartości białka.
  • Izolaty – szybki stopień i wysokie tempo przyswajalności, zawartość białka wynosi od 75 do nawet 90%.
  • Hydrolizaty – najczystsze preparaty białkowe, które powstały z myślą o osobach poszukających odżywek z co najmniej 95% zawartością, bardzo szybkie tempo i wysoki stopień przyswajalności
  • Blends/Matrix – to nic innego jak mieszanki kilku form lub źródeł białka w formie jednego produktu, zwykle stworzone dla zapewnienia kompleksowego wsparcia dla stosującego.

Warto też wspomnieć, że odżywki białkowe mogą w swoim składzie posiadać liczne dodatki. Oprócz obecności cukrów i węglowodanów (dla poprawy walorów smakowych) formuła odżywek wysokoproteinowych może zawierać m.in. kompleks niezbędnych aminokwasów (w tym BCAA czy L-glutamina), oleju MCT, błonnika, witamin czy minerałów.

Jakie zalety posiadają odżywki białkowe i dlaczego warto je stosować?

  • wspomagają wzrost i utrzymanie masy mięśniowej,
  • przyczyniają się do zachowania zdrowej kondycji kości,
  • wykazują pozytywny wpływ na ogólną pulę azotu w organizmie,
  • redukują uczucie głodu i wzbogacają smak niektórych posiłków,
  • znajdują zastosowanie w trakcie kształtowania sportowej i umięśnionej sylwetki,
  • mogą okazać się pomocne w utrzymaniu odpowiedniej protekcji komórek mięśniowych wobec niepożądanych reakcji rozpadu,
  • zapobiegają przed niedoborami białka w codziennej diecie 

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password