EAA

EAA

Brak wyników wyszukiwania

Wyszukaj ponownie to co szukasz

EAA

Termin egzogennych aminokwasów odnosi się do grupy 8 składników, które nie są możliwe do wyprodukowania przez organizm na drodze wewnętrznej syntezy. Oznacza to, że każdy człowiek jest zmuszony je dostarczyć wraz z codzienną dietą. Związki te stanowią niezbędne komponenty zdrowego i zróżnicowanego planu żywieniowego, a także jedne z fundamentalnych składników współtworzących proteiny. Specjaliści z zakresu diety i suplementacji określają aminokwasy egzogenne mianem kompleksu EAA (ang. Essential Amino Acids). W jego skład wchodzą następujące substancje:

 • Lizyna
 • Metionina
 • Treonina 
 • Leucyna 
 • Izoleucyna
 • Walina
 • Tryptofan
 • Fenyloalanina

Wielokrotnie w kontekście aminokwasów EAA wspomina się o histydynie. To również związek niezbędny dla codziennej diety, ale w przypadku osób dorosłych jest on produkowany na drodze endogennej syntezy. 

Jednym z najlepszych sposobów na dostarczenie organizmowi optymalnej ilości kompleksu EAA jest zachowanie odpowiedniej podaży pełnowartościowego białka. Dobrej jakości proteiny zawierają bogaty aminogram, co jednocześnie przekłada się na spore pokłady cennych aminokwasów. Choć przez wiele lat sądzono, że egzogenne aminokwasy są zawarte wyłącznie w białku odzwierzęcym (m.in. czerwonym i białym mięsie, rybach, jajach, mleku i jego przetworach, podrobach) to w rzeczywistości produkty roślinne również stanowią cenne źródło EAA (np. groch, soja, orzechy, konopie, spirulina i algi morskie, dziki ryż czy pestki dyni). 

Jakie jest działanie EAA i dlaczego warto stosować aminokwasy egzogenne?

 • Wspomagają utrzymanie korzystnego bilansu azotowego ustroju
 • Oddziałują na proces syntezy białek i rozwój masy mięśniowej – niezbędne dla efektywnej hipertrofii
 • Wspierają powysiłkową regenerację i protekcję włókien mięśniowych przed reakcjami rozpadu (m.in. na drodze restrykcyjnej diety czy wyczerpujących treningów)
 • Mogą być korzystny uzupełnieniem diety w trakcie pracy nad sportową sylwetką
 • Mogą przyczynić się do pozyskiwania energii z komórek tłuszczowych
 • Mogą oddziaływać na utrzymanie optymalnej równowagi w zakresie przemian anabolicznych 

EAA czy BCAA – co lepiej wybrać?

Analizując zawartość kompleksu EAA można zauważyć obecność trzech wartościowych składników – L-leucyny, L-izoleucyny oraz L-waliny – które powszechnie określane są mianem rozgałęzionych aminokwasów BCAA. To właśnie one stanowią blisko 40% zawartości aminokwasów współtworzących białka budujące mięśnie. Skoro BCAA jest zawarte w EAA to czy jest sens stosować te preparaty oddzielnie?

Wszystko jest podyktowane indywidualnymi potrzebami. Osoby intensywnie trenujące i dążące do skutecznego wypracowania muskularnej sylwetki mogą zdecydować się na połączenie tych dwóch suplementów. Duża porcja aminokwasów egzogennych z pewnością pomoże w minimalizacji strat związanych z wyczerpującą aktywnością fizyczną, a także skutecznie ochroni mięśnie przed niepożądanymi reakcjami rozpadu. Dlatego osoby starające się zachować masę mięśniową mogą zdecydować się na równoczesne połączenie BCAA i EAA.

Dla kogo suplementy diety z EAA?

Produkty bogate w kompleks egzogennych aminokwasów znajdą zastosowanie w praktycznie wszystkich formach wysiłku fizycznego. Osoby ćwiczące rekreacyjnie oraz początkujący i zawodowi sportowcy mogą wykorzystać suplementy z EAA jako formę wzbogacenia codziennej diety. Suplementacja egzogennymi aminokwasami sprawdzi się w każdym przypadku – budowania masy, pracy nad definicją (rzeźbą) mięśniową czy podczas odchudzania i redukcji tkanki tłuszczowej.

Suplementy diety z EAA – jakie wybrać?

Aminokwasy EAA występują w rozmaitych formach. Coraz więcej preparatów jest dostępna w postaci łatwo rozpuszczalnego proszku, który pozwala przyrządzenie napoju o bogatej zawartości aminokwasów. Duża liczba produktów charakteryzuje instanizowana postać, co nie stwarza problemów z rozpuszczalnością oraz pozwala wykorzystać produkty jako forma dodatku do innych suplementów (np. odżywek przedtreningowych, odżywek białkowych, preparatów typu carbo czy produktów zawierających kreatynę lub aminokwasy BCAA).

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password