PRZEDTRENINGÓWKI

PRZEDTRENINGÓWKI

Brak wyników wyszukiwania

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Odżywki przedtreningowe

Mianem odżywek przedtreningowych określa się grupę suplementów diety dla osób ćwiczących rekreacyjnie i profesjonalnych sportowców, które są rekomendowane do stosowania w celu zwiększenie efektywności realizowanych ćwiczeń. Przedtreningówki znajdują zastosowanie w różnych formach aktywności fizycznej – przeważnie są wykorzystywane przez miłośników treningów siłowo-wytrzymałościowych jak kulturystyka, crossfit czy trójbój siłowy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby boostery treningowe były wykorzystywane w innych dyscyplinach sportowych o równie wysokim poziomie intensywności. 

Co znajduje się w składzie przedtreningówki?

Większość odżywek przedtrenignowych ma multiskładnikową formułę, co determinuje ich wielowymiarowe oddziaływanie na organizm ćwiczącego. Komponenty wchodzące w skład przedtreningówek są niezwykle zróżnicowane. Na pierwszy plan wysuwają się boostery tlenku azotu (NO) jak np. L-arginina, AAKG, betaina czy cytrulina. To właśnie ich obecność stanowi niejako fundament składu preparatu przedtreningowego, a działanie warunkuje uzyskanie efektu „zwiększonego przyrostu siły”.

Równie częstym składnikiem jest beta-alanina – jeden z najpopularniejszych komponentów suplementów diety dla osób aktywnych fizycznie. Jej właściwości są wykorzystywane jednakowo w sportach sylwetkowych, siłowo-wytrzymałościowych, a także grach zespołowych. Nic dziwnego. Beta-alanina poprzez oddziaływanie na wzrost zawartości karnozyny wpływa m.in. na jakość wykonywanej pracy włókien mięśniowych.

Wiele przedtreningówek ma za zadanie ograniczyć odczuwane zmęczenie, co jest możliwe m.in. poprzez oddziaływanie na metabolizm energetyczny, czynności psychologiczne oraz funkcjonowanie systemu nerwowego. W tym celu producenci odżywek przedtreningowych decydują się na użycie kofeiny, guarany, ekstraktu z yerba mate, czy zielonych odmian kawy i herbaty.

Oprócz tego w przedtreningówkach można znaleźć szereg wartościowych dodatków. Większość z nich ma za zadaniem zoptymalizować pracę nad wymarzoną formą i zrealizowaniem zamierzonego celu. Wśród nich wymienia się m.in. kreatynę, aminokwasy, roślinne adaptogeny, witaminy, minerały czy standaryzowane wyciągi roślinne o rozmaitym przeznaczeniu.

Jak działają odżywki przedtreningowe i dlaczego warto je stosować?

  • Oddziałują na resyntezę tlenku azotu (NO), co powoduje wzmożenie przekrwienia mięśni – waskularyzację 
  • Przyczyniają się do subiektywnego wzrostu uczucia siły i wytrzymałości
  • Wspomagają transport składników odżywczych i tlenu wraz z krwią do pracujących mięśni
  • Wspierają redukcję uczucia zmęczenia i znużenia
  • Sprzyjają prawidłowej pracy systemu nerwowego i zachowanie optymalnego metabolizmu energetycznego
  • Ułatwiają utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i prawidłowego pH pracujących mięśni
  • Wspierają prawidłowe funkcje psychologiczne np. koncentrację
  • Mają korzystny wpływ na rozwój masy i kształtowanie muskularnej sylwetki
  • Mogą wspomagać mobilizacje do ćwiczeń i zwiększać motywację do intensywnej pracy na treningu

Czy przedtreningówki są bezpieczne?

Najbezpieczniejszym sposobem użycia odżywek przedtreningowych jest przestrzeganie zaleceń producenta na opakowaniu suplementu. Formuła większości przedtreningówek stanowi optymalnie dobrane proporcje rozmaitych składników aktywnych. Ilości wykorzystane w produktach są odpowiednie dla wywołania odczuwalnych efektów i to bez ryzyka występowania objawów niepożądanych. 

Stosowanie odżywek przedtreningowych jest niewskazane w niektórych przypadkach. Problemy w obrębie układu krążenia (np. nadciśnienie, niemiarowe bicie serca, niedokrwistość) są bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykorzystania przedtreningówek. Oprócz tego osoby nadwrażliwe na działanie kofeiny i innych składników pobudzających także powinny zrezygnować z użycia tej grupy preparatów.

Kiedy stosować odżywki przedtreningowe?

Nietrudno domyślić się, że przedtreningówki są rekomendowane do stosowania wyłącznie przed planowaną aktywnością fizyczną. Większość z nich jest polecana w przypadku wyjątkowo wyczerpujących jednostek treningowych. Ponadto mogą też zostać wykorzystane jako forma wsparcia podczas intensywnej pracy fizycznej. Przedtreningówki wykorzystujące w składniki pobudzające nie powinny być spożywane w porze wieczornej – w przeciwnym razie mogą doprowadzić do przesadnej stymulacji systemu nerwowego i spowodować trudności z zasypianiem.

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password