Białka roślinne

Białka roślinne

Aktywne filtry

Białka wegańskie/Białka roślinne

Wiedza na temat odżywiania uległa zauważalnemu postępowi. Wiele dotychczasowo popularnych  tez zostało obalonych, a szereg powtarzanych przez lata mitów dietetycznych odeszło do lamusa. Jednym z przykładów jest wzrost popularności diet wegańskich i wegetariańskich. Coraz częściej można zauważyć, że osoby z rozmaitych powodów decydują się na roślinne plany żywieniowe i świadomie decydują się na ograniczenie spożycia produktów odzwierzęcych. Ciekawość, ogrom korzyści dla zdrowia, czy po prostu etyka i miłość do zwierząt? Istnieje wiele pobudek, dla których można przetestować roślinną dietę w praktyce.

Niezwykle popularnym mitem żywieniowym było postrzeganie białka roślinnego jako niepełnowartościowego makroskładnika. Przez lata powtarzano, że proteiny zawarte w roślinach są znacznie gorszej jakości niż te występujące w mięsie, rybach lub nabiale. W rzeczywistości profil aminokwasowy produktów roślinnych nie odbiega od wielu popularnych artykułów odzwierzęcych. 

Białko to bez wątpienia jeden z najistotniejszych punktów w planach żywieniowych u osób ćwiczących rekreacyjnie i profesjonalnych zawodników sportowych. To właśnie dzięki proteinom pojawia się szansa na efektywną rozbudowę muskulatury. Białko i zawarte w nim aminokwasy mają fundamentalne znaczenie we wszystkich formach wysiłku fizycznego. Weganie i wegetarianie przez długi czas nie mieli okazji wspomóc codziennej diety odżywkami proteinowymi. Wiele lat rynek suplementów i preparatów dla sportowców oferował wyłącznie bezsmakowe białka sojowe, które nie były optymalnym rozwiązaniem dla wszystkich osób.

Dziś praktycznie większość firm oferuje wegańskie odżywki białkowe. Producenci zadbali, aby preparaty były całkowicie pozbawione odzwierzęcych dodatków i zawierały wyłącznie wysokiej klasy źródła pełnowartościowych protein. Co więcej, produkty są zwykle przygotowane z dbałością o każdy szczegół. Najlepszymi dowodami są m.in. bezproblemowa rozpuszczalność, duża zawartość cennych aminokwasów czy niesamowicie pyszne smaki.

Jak działają białka wegańskie i dlaczego warto je stosować?

  • Pomagają we wzroście i zachowaniu masy mięśniowej
  • Ułatwiają modelowanie sportowej i muskularnej sylwetki
  • Wzbogacają dietę w pełnowartościowe proteiny 
  • Dostarczają organizmowi niezbędnych aminokwasów egzogennych
  • Pozwalają na urozmaicenie codziennej diety
  • Nadają zupełnie nowego smaku niektórym posiłkom
  • Wspierają realizację założeń planu żywieniowego 

Co znajduje się w składzie białka roślinnego?

Wegańskie i wegetariańskie odżywki proteinowe wykorzystują rozmaite produkty roślinne do pozyskiwania pełnowartościowego białka. Każde źródło zapewnia proteiny o zróżnicowanej zawartości aminokwasów. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się białka grochu, konopi, soi, dyni, ryżu, żurawiny, orzechów (np. migdałów) oraz nasion i pestek (np. słonecznika). Większość producentów decyduje się na przygotowanie produktów w postaci mieszanek białkowych. Dzięki temu umożliwiają jeszcze łatwiejsze utrzymanie zróżnicowanej diety. Co więcej, proteiny zawarte w odżywkach odznaczają się optymalnym poziomem biodostępności. Dlatego też wegańskie i wegetariańskie produkty wysokobiałkowe charakteryzuje efektywna przyswajalność. 

Warto też dodać, że wegańskie odżywki białkowe zawierają w składzie naturalne substancje słodzące. W miejscu laktozy i zwykłego cukru producenci wykorzystują niskokaloryczne słodziwa (np. ksylitol, erytrol, stewia), które nadają niesamowity smak przygotowanym koktajlom. I to bez zbędnego wzrostu poziomu tkanki tłuszczowej.

Czy białka roślinne są tylko dla wegan i wegetarian?

Choć odżywki białkowe wykorzystujące proteiny roślinne powstały z myślą o weganach i wegetarianach, to w praktyce mogą być używane przez wszystkich zwolenników zdrowego odżywiania. Pełnowartościowe proteiny pochodzenia roślinnego są idealnym sposobem na urozmaicenie planu żywieniowego, a także ekstra źródłem cennych aminokwasów. 

Ponadto białka wegańskie nie zawierają w swoim składzie laktozy, która jest domena odżywek bazujących na proteinach mleka i serwatki. Dzięki temu odżywki z białkiem roślinnym mogą być wartościową propozycją dla osób borykających się z problemami nietolerancji cukru mlecznego, co niweluje ryzyko występowania niekorzystnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. 

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password