Kazeiny i białka wolnowchłanialne

Kazeiny i białka wolnowchłanialne

Brak wyników wyszukiwania

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Kazeina i białka na noc

Większość odżywek białkowych jest rekomendowana do stosowania w porze około treningowej. Szybka przyswajalność protein serwatki, białek wołowych lub jajecznej albuminy sprawia, że mięśnie dostają solidną porcję niezbędnych wartości odżywczych oraz cennych aminokwasów. Czas 2 godzin po zakończonym treningu jest niesamowicie ważny w kontekście pracy nad sylwetką – to okres tzw. „okna anabolicznego”, który zdaniem specjalistów z zakresu żywienia i suplementacji jest wyjątkowo cenny dla wchłaniania i wykorzystania składników odżywczych dostarczanych wraz z dietą. Dlatego też często wspomina się o istotnej roli posiłku potreningowego w procesie budowania masy mięśniowej.

Drugą ważną kwestią jest pora wieczorna i czas snu. Wielokrotnie można natrafić na pojęcie „nocnego katabolizmu”, który może być przyczyną słabej efektywności procesów regeneracyjnych. Optymalnie zbilansowaną kolację  należy spożyć na około 2 godziny przed planowanym snem. Jednak przez kolejne kilka godzin organizm „pozostaje głodny”, a to może skutkować nasileniem procesów katabolicznych.

W tym celu warto zdecydować się na wyjątkowe odżywki białkowe, które wykorzystują kazeinę – fundamentalny składnik protein mleka. Charakterystyczną cechą kazeiny jest duży rozmiar cząsteczek określanych mianem miceli. One pod wpływem działania soków trawiennych ulegają koagulacji i tworzą charakterystyczną „skrzepy”. Dzięki temu kazeina jest znacznie wolniej rozkładana w przewodzie pokarmowym, co przekłada się na wypełnienie żołądka przez długi czas i stopniowe uwalnianie zawartych składników odżywczych. Szacuje się, że porcja odżywki kazeinowej ulega trawieniu nawet do 8 godzin po spożyciu!

Jak działa kazeina i dlaczego warto stosować białka na noc?

  • Wspierają rozwój masy mięśniowej i ułatwiają jej zachowanie
  • Przyczynia się do utrzymania optymalnej równowagi azotowej w ustroju
  • Wykazuje cenny wpływ na utrzymanie zdrowej i wytrzymałej kondycji kości
  • Ogranicza ryzyko nocnego katabolizmu i potęguje przemiany anaboliczne w trakcie snu
  • Sprzyja powysiłkowej regeneracji i chroni mięśnie przed niepożądanymi reakcjami rozpadu
  • Niweluje wieczorne napady wilczego głodu i zapewnia wsparcie dla przedłużenia uczucia sytości
  • Pomaga w utrzymaniu prawidłowej kontroli masy ciała m.in. poprzez ograniczenie podjadania

Czy kazeina i białka na noc mogą powodować alergie pokarmowe?

Zdaniem dużej liczby specjalistów ponad połowa przypadków reakcji uczuleniowych na białka mleka jest spowodowana przez kazeinę. Dlatego osoby nadwrażliwe na produkty mleczne powinny  ograniczyć spożycie odżywek z białkiem kazeinowym.  Najczęstszymi skutkami są nieprawidłowości o podłożu jelitowo-żołądkowym jak np. wzdęcia, dolegliwości bólowe brzucha, biegunki, uczucie przepełnienia, nudności, a nawet wymioty.

Białka na noc – podział

Specjaliści z zakresu żywienia wyróżniają 2 postaci kazeiny, które pochodzą z odmiennych procesów pozyskiwania:

  1. Miclearna kazeina – to produkt odtłuszczenia i oczyszczenia mleka z laktozy, który przebiega na drodze naturalnej mikrofiltracji w niskiej temperaturze. Uzyskane micele kazeinowe charakteryzuje wysoka zawartość aminokwasów, zwłaszcza BCAA i L-glutaminy
  2. Kazeinian wapnia – jest rezultatem denaturacji białka mleka w wysokiej temperaturze. Profil aminokwasowy odznacza się wyższą zawartością L-glutaminy (nawet 17%!), ale samo białko ma znacznie mniejszą aktywność biologiczną.

Jak stosować kazeinę i białka na noc?

Odżywki białkowe zawierające kazeinę należy stosować podobnie jak produkty wykorzystujące inne formy protein. We wszystkich przypadkach podstawą jest indywidualne zapotrzebowanie organizmu. Przyjmuje się,  że osoby regularnie trenujące powinny przyjmować od 1,4 do 2,2 g protein na każdy kilogram masy ciała. Wartość tego wskaźnika maleje do 1 g/kg mc w przypadku osób nieuprawiających żadnej aktywności fizycznej. 

Białka na noc charakteryzuje duża gęstość. Dlatego większość odżywek proteinowych zawierających kazeinę nie pozwala przygotowania koktajlu, a gęstego i puszystego kremu. To również tłumaczy, dlaczego kazeina powinna być stosowana po treningu i na noc – jej konsystencja sprawia, że przez długi czas zalega w żołądku i powoduje skuteczne przedłużenie uczucia sytości.   

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password