Jabłczany

Jabłczany

Brak wyników wyszukiwania

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Jabłczan kreatyny (TCM)

Prawdopodobnie około 90% miłośników aktywnego trybu życia i regularnych treningów co najmniej raz zdecydowało się na zakup sportowych suplementów. Wsparcie codziennej diety w szereg wartościowych składników aktywnych okazuje się jednym ze sposobów na wzrost skuteczności pracy nad osiągnięciem wymarzonego celu.  Nie ulega wątpliwościom, że do grona najchętniej wybieranych preparatów zalicza się kreatynę – jeden z najlepiej poznanych i zarazem najdokładniej przebadanych składników o właściwościach anabolicznych.

Kreatyna, czy też kwas beta-metyloguanidynooctowy, to związek chemiczny występujący naturalnie w organizmie człowieka. Głównym miejscem jej nagromadzenia są mięśnie, co jednocześnie tłumaczy jej wartościowy charakter dla osób aktywnych fizycznie. Kreatyna oddziałuje na wzrost poziomu ATP – adenozynotrójfosforanu – będącego podstawową jednostką energetyczną w ludzkim metabolizmie. Im większa ilość ATP tym większa efektywność przemiany materii. Działanie to odnosi się również do tkanki mięśniowej. Suplementacja kreatyną oddziałuje na zapasy energetyczne, które zostają wykorzystane przez mięśnie do intensywnej pracy podczas treningów.

Producenci suplementów diety oferują szereg preparatów wykorzystujących kreatynę. Nietrudno zgadnąć, że rekordy popularności bije najprostsza forma kreatyny, czyli monohydrat. Połączenie kreatyny z cząsteczkami wody od wielu lat stanowi kluczowy punkt w sportowej suplementacji amatorów i profesjonalistów.

Drugą najchętniej wybieraną formą kreatyny jest postać tzw. jabłczanu. Tym mianem określa się wyjątkową kompozycję kreatyny i z trzema cząsteczkami kwasu jabłkowego (stąd też inna popularna nazwa tzw. trikreatyny). Wedle aktualnego stanu wiedzy takie połączenie ma stanowić gwarancję dużego poziomu aktywności składnika aktywnego i zapewnić znacznie większy poziom biodostępności aniżeli w przypadku klasycznego monohydratu. 

Suplementację jabłczanem kreatyny należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Zdaniem specjalistów regularna podaż 3 g czystej kreatyny okazuje się dostateczną ilością na uzyskanie efektu anabolicznego. Wielkość porcji może być większa w przypadkach np. wysokiego poziomu intensywności wykonywanych ćwiczeń, dużej liczby jednostek treningowych w tygodniu bądź aktualnej masy ciała.

Jak działa jabłczan kreatyny i dlaczego warto stosować trikreatynę?

  • Wykazuje pozytywny wpływ na wzrost wydolności fizycznej w przypadku krótkotrwałych i intensywnych ćwiczeń
  • Przyczynia się do wzrostu ilości ATP i zwiększa zawartość fosfokreatyny w organizmie
  • Może mieć korzystny wpływ na kształtowanie umięśnionej i sportowej sylwetki
  • Może wspierać budowanie beztłuszczowej masy mięśniowej i ułatwić pracę nad definicją (rzeźbą)
  • Może okazać się cennym element dla subiektywnego wzrostu siły i wytrzymałości mięśni
  • Może odgrywać istotną rolę w procesie powysiłkowej regeneracji

Jabłczan kreatyny czy monohydrat?

Od wielu lat toczą się zażarte dyskusje nad rozstrzygnięciem powyższego dylematu. Ćwiczący od dawna starają się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, która forma kreatyny jest lepsza? Monohydrat czy może jednak jabłczan? W rzeczywistości wszystko jest podyktowane potrzebami.

Suplementy zawierające monohydrat kreatyny z pewnością charakteryzuje niższa cena. Specjaliści przypisują mu jednocześnie większą zdolność do retencji (zatrzymywania) wody, co może spowodować znacznie szybsze uzyskanie widocznych efektów. Te jednak są bardzo często określane jako nietrwałe.

Sprawa wygląda zgoła odwrotnie w przypadku jabłczanu kreatyny. Preparaty wykorzystujące tę formę kreatyny nie powodują przesadnego gromadzenia wody podskórnej, co wymaga nieco więcej czasu na wypracowanie zauważalnych rezultatów. Jednak trikreatyna odznacza się znacznie większą biodostępnością oraz wyższym stopniem odporności na kwaśne środowisko przewodu pokarmowego. Takie właściwości pozwalają sądzić, że suplementacja jabłczanem kreatyny stanowi gwarancję trwałych rezultatów.

Suplementy zawierające jabłczan kreatyny są dostępne w rozmaitych formach. Począwszy od kapsułek i tabletek, a skończywszy na naturalnym lub smakowym proszku pozwalającym na przygotowywanie napojów. Ponadto jabłczan kreatyny jest częstym komponentem odżywek przedtreningowych, gainerów, stacków kreatynowych czy odżywek potreningowych i preparatów ukierunkowanych na poprawę regeneracji.

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password