L-karnityna

L-karnityna

Brak wyników wyszukiwania

Wyszukaj ponownie to co szukasz

L-KARNITYNA

Mianem L-karnityny określa się organiczny związek chemiczny, który w rzeczywistości jest biologicznie aktywnym L-stereoizomerem karnityny będącej jednym z aminokwasów. Organizm samodzielnie produkuję L-karnitynę na drodze endogennej syntezy (m.in. w mózgu, nerkach i wątrobie). Wykorzystuje do tego procesu dwa inne aminokwasy – lizynę i metioninę. Niezwykle istotną informacją jest fakt, że do jej wytworzenia niezbędne są optymalne ilości witamin z grupy B (zwłaszcza niacyna i B6), żelaza i kwasu askorbinowego (witamina C). 

L-karnityna jest przede wszystkim nagromadzona w mięśniach (szkieletowych i sercowym). Dlatego jej głównym źródłem w codziennej diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego. Wysoka zawartość L-karnityny znajduje się przede wszystkim w czerwonym mięsie (baranina, konina, dziczyzna, wołowina, wieprzowina), rybach oraz mleku i jego przetworach. O wiele mniej znajduje się w chudym białym mięsie. Występowanie tego związku w produktach roślinnych jest praktycznie śladowe – w większości przypadków mowa tu o ilościach nie przekraczających 10 mg/100 g. Najbardziej obfitym źródłem jest mięso kangurze, które zawiera aż 637 mg L-karnityny w 100 gramowej porcji.

Na ten moment nie istnieje odgórnie ustalona norma, która określa minimalną dzienną ilość L-karnityny do spożycia. Ogólnie przyjęto, że dzienna porcja powinna wynosić od 0,3 do 1,9 mg L-karnityny na każdy kilogram masy ciała – szacuje się, że dobowe zapotrzebowanie winno mieścić się w porcji 15 mg na dobę.  Blisko 25% tej ilości może zostać pokryte na drodze endogennej syntezy, natomiast reszta jest niezbędna do uzupełnienia poprzez zróżnicowaną dietę. 

Jakie jest działanie suplementów z L-karnityną i dlaczego warto je stosować?

  • Wzmożenie procesu utleniania (spalania) nadmiaru tkanki tłuszczowej poprzez wzrost transportu kwasów tłuszczowych do mitochondriów
  • Uwolnienie dodatkowej ilości energii, która może zostać wykorzystana m.in. do intensywniejszych ćwiczeń
  • Wspiera transport niektórych aminokwasów i węglowodanów do miejsca ich przeznaczenia – usprawnienie pracy metabolizmu
  • Przyczynia się do sprawniejszego modelowania zgrabnej sylwetki i walki z nadprogramowymi kilogramami – ułatwia kontrolę masy ciała i odchudzanie
  • Pomoc w redukcji uczucia zmęczenia i przesadnego wyczerpania np. podczas intensywnej aktywności fizycznej
  • Wykazuje właściwości przeciwutleniające i wspierające walkę ze stresem oksydacyjnym
  • Może być wartościowym wsparciem dla kondycji i funkcjonowania serca oraz całego układu krążenia

Kto powinien sięgnąć po suplementy diety z L-karnityną?

Kliknij ten przycisk, by zmienić ten tekst. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.Suplementacja L-karnityną jest w pierwszej kolejności rekomendowana dla osób poszukujących alternatywny dla multiskładnikowych spalaczy tkanki tłuszczowej, które niezwykle często wykorzystują kofeinę i inne składniki pobudzające pracę systemu nerwowego. Mechanizm działania L-karnityny zapewnia optymalną redukcję nagromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej i w przeciwieństwie do preparatów będących fat burnerami/termogenikami nie niesie za sobą ryzyka przesadnej stymulacji metabolizmu czy wzrostu ciśnienia krwi.  

Przypuszczalnie korzystny wpływ L-karnityny na kondycję układu krążenia pozwala założyć, że suplementy zawierające ją w swoim składzie okażą się wartościową formą wzbogacenia diety w przypadku niektórych nieprawidłowości sercowo-naczyniowych. Utrzymanie optymalnego poziomu L-karnityny może być cenne m.in. dla ciśnienia krwi czy wydolności krążeniowo-oddechowej.

L-karnityna jako suplement diety – co warto wybrać?

L-karnityna jest substancją występującą na rynku suplementów diety w rozmaitych formach – począwszy od łatwo rozpuszczalnego proszku, przez poręczne kapsułki i tabletki, a skończywszy na płynnej postaci (np. ampułki shot, napoje). Składnik ten jest dostępny nie tylko w postaci monopreparatów. Producenci suplementów oferują też połączenie L-karnityny z innymi składnikami (np. CLA, zieloną herbatą, witaminami z grupy B czy chromem), które mają na celu spotęgowanie jej korzystnych właściwości i zapewnienie jeszcze lepszych efektów w trakcie odchudzania.

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password