ZMA

ZMA

Brak wyników wyszukiwania

Wyszukaj ponownie to co szukasz

ZMA

Suplementy diety określane mianem ZMA są jednymi z najpopularniejszych przedstawicieli grupy produktów nazywanych boosterami testosteronu, które jak łatwo się domyślić odpowiadają za regulację aktywności hormonalnej i wsparcie optymalnego poziomu jednego z najważniejszych hormonów płciowych. Jego endogenna synteza może jednak zostać zaburzona przez szereg bodźców jak np. nadmierny stres, picie alkoholu, wyczerpująca aktywność fizyczna, niedostateczna regeneracja czy postępujący proces starzenia.

Preparaty z kategorii ZMA to produkty zawierające trzy niezwykle wartościowe składniki dla codziennej diety – cynk, magnez oraz witaminę B6. Wszystkie z nich są niesamowicie ważne w kontekście wspomnianego testosteronu. To jednak nie koniec! Połączenie pierwiastków z witaminą z grupy B ma również szereg innych wartościowych właściwości, które mogą zostać z powodzeniem wykorzystane przez osoby ćwiczące rekreacyjnie, profesjonalnych zawodników sportowych oraz wszystkich zwolenników zdrowego i zróżnicowanego odżywiania. 

Warto znać dzienne zapotrzebowanie na wspomniane składniki, które wynosi:

 • Cynk – od 5 do 20 mg
 • Magnez – od 300 do 400 mg
 • Witamina B6 – od 1 do 2 mg

Wartości te są orientacyjne. Konkretne ilości należy dostosować indywidualnie do aktualnych potrzeb i na podstawie szeregu istotnych kwestii np. masy ciała, poziomu intensywności aktywności fizycznej czy stylu życia.

Jakie jest działanie suplementów z ZMA i dlaczego warto je stosować?

 • Wspierają utrzymanie prawidłowego stężenia testosteronu we krwi
 • Sprzyjają optymalnej równowadze kwasowo-zasadowej 
 • Mają korzystne działanie dla regulacji aktywności hormonalnej
 • Sprzyjają powysiłkowej regeneracji i pozytywnie oddziałują na sen
 • Przyczyniają się do redukcji uczucia zmęczenia i znużenia psychofizycznego
 • Wykazują korzystny wpływ na odporność i walkę z wolnymi rodnikami tlenowymi
 • Oddziałują na syntezę białka i utrzymanie prawidłowego metabolizmu odżywczych makroskładników
 • Ma korzystny wpływ na prawidłowe funkcje psychologiczne np. koncentrację i uwagę
 • Oddziałują na syntezę cysteiny i wspomagają metabolizm homocysteiny – silny potencjał antyoksydacyjny
 • Może być pomocny w budowaniu masy mięśniowej i odgrywać korzystną rolę dla procesów podziału komórek
 • Wspomagają optymalną pracę systemu nerwowego i zachowanie odpowiedniego metabolizmu energetycznego

Kto powinien sięgnąć po suplementy diety ZMA?

Połączenie cynku, magnezu i witaminy B6 przygotowano przede wszystkim z myślą o osobach, które poszukują bezpiecznego wsparcia dla gospodarki hormonalnej. Kompleks ZMA to w głównej mierze preparat rekomendowany osobom z niedostatecznym poziomem testosteronu, którego objawy przekładają się na codzienne funkcjonowanie i efektywność w zakresie wykonywanych ćwiczeń. Dlatego w pierwszej kolejności jest polecany dla intensywnie trenujących sportowców, którzy pragną zadbać o optymalne stężenie testosteronu we krwi.

Kolejną grupą odbiorców są mężczyźni po 30 roku życia. To właśnie w tym wieku endogenna synteza testosteronu powoli ulega stopniowemu osłabieniu. Wraz z postępującym procesem starzenia się coraz większa liczba mężczyzn zaczyna odczuwać i skarżyć się na objawy zespołu niedoboru testosteronu. Zróżnicowana dieta i wsparcie w postaci ZMA może okazać się wartościowym sposobem, aby zachować właściwy poziom testosteronu przy jego słabnącej biosyntezie.

Ponadto suplementacja ZMA sprawdzi się w przypadkach:

 • pogorszonej jakości snu i trudności z zasypianiem
 • obniżonego libido i kiepskiej sprawności seksualnej
 • dużego poziomu stresu oraz wyczerpującej pracy umysłowej
 • spożywania znacznych ilości kawy i w trakcie stosowania niektórych leków

Czy ZMA mogą brać kobiety?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby preparaty z kategorii ZMA były stosowane przez kobiety. Należy pamiętać, że produkt jest połączeniem niezbędnych składników codziennej diety.  Cynk, magnez i witamina B6 zawarte w suplementach ZMA będą idealnym wsparciem w zakresie regeneracji, libido czy utrzymania optymalnej sprawności psychofizycznej.

Suplementy diety ZMA – jakie wybrać?

Większość suplementów ZMA dostępna jest w postaci poręcznych kapsułek lub tabletek. Najważniejszą kwestią jest skład – cynk, magnez i witamina B6 powinny być wykorzystane w optymalnych ilościach względem dziennego zapotrzebowania. Co więcej, składniki te powinny występować w formie organicznej. Dzięki temu zapewnią wartościowy poziom przyswajalności

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password