ŻELE ENERGETYCZNE

ŻELE ENERGETYCZNE

Aktywne filtry

Żele energetyczne

Wśród ogromnej liczby suplementów diety dla osób aktywnych fizycznie istnieją produkty, które nieustannie cieszą się niesłabnącą popularnością. Choć trendy każdego roku zmieniają się, a producenci preparatów dla sportowców stale wymyślają nowe rozwiązania, to jednak część suplementów nadal znajduje się na liście najchętniej wybieranych form wsparcia. Osoby ćwiczące rekreacyjnie i profesjonalni zawodnicy sportowi, zwłaszcza dyscyplin wytrzymałościowych i wydolnościowych, sięgają po żele energetyczne – niewielkie produkty, które skrywają w sobie niezwykle wielki potencjał!

Czym jest żel energetyczny? To produkt mający za zadanie szybkie uzupełnienie utraconej energii w trakcie aktywności fizycznej oraz pokonanie rosnącego poziomu zmęczenia. Żele energetyczne to przede wszystkim kompleksowa kompozycja prostych i złożonych węglowodanów, które zostały dobrane w odpowiednich proporcjach. Wiele produktów jest dodatkowo wzbogacona w szereg cennych komponentów o pozytywnym wpływie na kondycję i sprawność psychofizyczną zawodnika. 

Większość żeli energetycznych jest dostępna w postaci poręcznych tubek lub saszetek. Ich kompaktowy rozmiar został przygotowany przede wszystkim z myślą o osobach, które nie mają zbyt dużo czasu i dostatecznych możliwości np. na przygotowanie napoju bogatego w węglowodany. Co więcej, ten niewielki rozmiar pozwala je zabrać ze sobą w trasę i użyć praktycznie w dowolnym momencie. Dlatego też żele energetyczne są rekomendowane przede wszystkim dla biegaczy długodystansowych, kolarzy czy triatlonistów – zawodnicy tych dyscyplin dbają o maksymalny komfort podczas zawodów i nie mogą sobie pozwolić na zbyt duży balast w trakcie wysiłku.

Jak działają żele energetyczne i dlaczego warto je stosować?

  • Prowadzą do wzrostu poziomu energii poprzez resyntezę zasobów glikogenu
  • Wspomagają redukcję uczucia zmęczenia psychofizycznego
  • Ułatwiają zachowanie optymalnego poziomu sprawności i dostarczają dodatkowych sił do ćwiczeń
  • Mogą okazać się pomocne w utrzymaniu optymalnego poziomu nawodnienia i prawidłowej równowagi kwasowo-zasadowej
  • Mogą przyczynić się do zachowania odpowiedniej pracy systemu nerwowego
  • Mogą sprzyjać pracy nad kondycją fizyczną i ułatwić adaptację do długotrwałego wysiłku
  • Mogą mieć wartościowe znaczenie dla ograniczenia odczuwanego głodu podczas wielogodzinnej aktywności fizycznej

Żele energetyczne – co zawierają w składzie?

Jak zostało wcześniej wspomniane, żele energetyczne to w głównej mierze preparaty bazujące na mieszankach węglowodanów. W ich składzie znajdują się optymalnie dobrane proporcje prostych i złożonych cukrów, co zapewnia zrównoważone działanie w zakresie dostarczania energii. Cukry proste gwarantują szybki zastrzyk mocy, a węglowodany złożone pozwalają na wydłużenie tego efektu. Dzięki temu zawodnicy po spożyciu żelu energetycznego zyskują dodatkowy czas do pracy na pełnych obrotach. W większości przypadków preparaty zawierają połączenie fruktozy z maltodekstryną.

Producenci suplementów diety dla sportowców starają się zadbać o miłośników aktywnego trybu życia na różne sposoby. Właśnie dlatego w składzie żeli energetycznych często można odnaleźć rozmaite dodatki, które mają na celu spotęgowanie efektywności pracy organizmu w trakcie wysiłku. Wśród nich najczęściej używanymi są takie komponenty jak:

  • aminokwasy (np. BCAA, L-tauryna)
  • kofeina i składniki pobudzające (np. ekstrakt guarany)
  • minerały (m.in. elektrolity jak magnez, sód, potas)
  • witaminy (m.in. witaminy z grupy B, witamina C)

Żele energetyczne są dostępne w rozmaitych wariantach smakowych. W większości przypadków producenci decydują się na smaki popularnych owoców lub napojów, co pozwala zapewnić uczucie orzeźwienie i zagwarantować przyjemność w trakcie użycia. Niektóre produkty są również dostępne w mniej oczywistych smakach (np. słonego karmelu, kawy latte).

Kto powinien stosować żele energetyczne?

Suplementacja żelami energetycznymi jest rekomendowana głównie dla osób aktywnych fizycznie i wykonujących wielogodzinne treningi. Biegacze długodystansowi, kolarze szosowi i górscy, triatloniści oraz miłośnicy wszelkich dyscyplin wytrzymałościowych mogą z powodzeniem sięgnąć po ten rodzaj preparatów. Ponadto żele energetyczne mogą być wykorzystywane także w grach zespołowych, aby zawodnicy mogli w prosty i wygodny sposób „doładować baterie” na dalszą część spotkania.

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password