DAA

DAA

Brak wyników wyszukiwania

Wyszukaj ponownie to co szukasz

DAA

Kwas asparaginowy jest organicznym związkiem chemicznym, który zalicza się do grona aminokwasów białkowych. Oznacza to, że stanowi jeden z fundamentalnych składników współtworzących proteiny. Jego dzienne zapotrzebowanie zostaje w całości pokryte na drodze biosyntezy, która zachodzi m.in. w trakcie cyklu ornitynowego. W związku z tym kwas asparaginowy jest aminokwasem endogennym.

Mianem DAA określa się prawoskrętny enancjomer kwasu asparaginowego. Ta postać nie współtworzy białek, ale to nie oznacza, że jego właściwości są bezwartościowe. Działanie kwasu d-asparaginowego jest powiązane przede wszystkim z układem hormonalnym. Producenci suplementów diety, a zwłaszcza preparatów dla osób aktywnych fizycznie, od długiego czasu wykorzystują DAA w produktach wspierających regulację aktywności hormonalnej. 

Trudno jednoznacznie określić dzienną ilość DAA dla dorosłego człowieka. Zdaniem dietetyków i ekspertów z dziedziny wspominają, że w trakcie doby można spożyć od 1,5 do 6 g kwasu d-asparaginowego. Warto dodać, że ta substancja jest naturalnie produkowana w organizmie m.in. podwzgórzu, jądrach i przysadce mózgowej. W diecie kwas d-asparaginowy znajduje się w zielonych i białych odmianach szparagów. 

Jakie jest działanie DAA i dlaczego warto stosować kwas d-asparaginowy?

  • Może oddziaływać na układ hormonalny i sprzyjać endogennej syntezie testosteronu
  • Może mieć korzystne właściwości detoksykacyjne i wspierać usuwanie szkodliwego amoniaku
  • Może okazać się cennym składnikiem diety dla stanu i funkcjonowania systemu nerwowego
  • Może być pomocny w potreningowej regeneracji i utrzymaniu odpowiedniej witalności organizmu
  • Może mieć wartościowe znaczenie dla sprawności seksualnej i prawidłowego libido
  • Może znaleźć zastosowanie w poprawie adaptacji organizmu na duży wysiłek fizyczny np. podyktowany treningami
  • Może być pomocny w kontekście kształtowania umięśnionej sylwetki i rozwoju masy 
  • Może okazać się cennym wsparciem dla maksymalizacji wyników siłowych
  • Może oddziaływać na odporność i ogólną sprawność fizyczną organizmu

Z czym warto łączyć DAA?

Kwas d-asparaginowy występuje w formie monopreparatów Jednak wielokrotnie można na niego natrafić w składzie multiskładnikowych boosterów treningowych, które mają za zadanie oddziaływać na utrzymanie prawidłowego stężenia testosteronu i wesprzeć optymalną aktywność hormonalną. Dlatego też producenci suplementów diety rekomendują stosowanie DAA wraz z takimi komponentami jak L-arginina i AAKG, cynk, magnez czy witaminy B6 i D3. Ponadto nie można zapominać o szeregu roślinnych ekstraktów, które wykazują przypuszczalnie korzystny wpływ na kwestie dotyczące hormonów. Wśród nich wymienia się m.in. kozieradkę pospolitą, buzdyganek naziemny (tribulus terrestris), palmę sabałową, szczodrak krokoszowaty, ashwagandhę (witania ospała) czy saw palmetto.

Kto powinien stosować suplementy z DAA?

Suplementacja DAA jest przede wszystkim wskazana dla mężczyzn, którzy są wyraźnie narażeni na niedobór lub przesadnie niski poziom testosteronu we krwi. W ich przypadku kwas d-asparaginowy okaże się bezpiecznym sposobem na utrzymanie optymalnego stężenia tego niezwykle ważnego hormonu androgennego. Kto wobec tego powinien sięgnąć po DAA? W pierwszej kolejności mężczyźni po 30 roku życia. To właśnie w tym wieku organizm zaczyna produkować coraz mniej testosteronu na drodze endogennej syntezy. Ilość ta każdego roku ulega zmniejszeniu, co jednocześnie powoduje wzrost ryzyka występowania szeregu nieprawidłowości m.in. większego poczucia zmęczenia, niedostatecznej ilości energii, przedwczesnego łysienia czy pogorszonej sprawności seksualnej.

Oprócz tego DAA sprawdzi się u osób ćwiczących rekreacyjnie i profesjonalnych zawodników sportowych. Choć aktywność fizyczna wspiera organizm, to intensywny wysiłek i niedostateczna regeneracja sprzyjają niskiemu poziomowi testosteronu. W efekcie trudno oczekiwać pożądanych rezultatów z wykonywanych treningów. Miłośnicy dyscyplin sportów siłowo-wytrzymałościowych powinni przemyśleć suplementację kwasem d-asparaginowym.

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password