BCAA

BCAA

Brak wyników wyszukiwania

Wyszukaj ponownie to co szukasz

Aminokwasy BCAA

Aminokwasy dzielimy na dwie podstawowe grupy – endogenne i egzogenne. Choć obie są niezwykle istotne dla organizmu, to szczególną uwagę należy poświęcić przedstawicielom z drugiej kategorii. Egzogenne aminokwasy są niezastąpione dla prawidłowego funkcjonowania metabolizmu. Co więcej, ludzki organizm nie posiada zdolności do ich samodzielnej syntezy i w związku z tym musi je pozyskiwać wraz z codzienną dietą. Wśród wszystkich aminokwasów egzogennych warto zwrócić uwagę na kompleks BCAA.

Branched-Chain Amino Acids to aminokwasy rozgałęzione, do których należą trzy konkretne substancje – L-leucyna, L-izoleucyna oraz L-walina. Swoją nazwę zawdzięczają specyficznej budowie fizykochemicznej, która charakteryzuje się rozgałęzionym bocznym łańcuchem alifatycznym. Warto podkreślić, że aminokwasy BCAA stanowią blisko 40% całkowitej ilości spożywanego białka – stąd też częste określanie ich mianem aminokwasów proteogennych. BCAA to jeden z najważniejszych i zarazem niezastąpionych elementów współtworzących tkankę mięśniową.

Zapotrzebowanie organizmu na egzogenne aminokwasy BCAA oscyluje na poziomie od 10 do nawet 15 g dziennie. Dokładna wartość jest uzależniona przede wszystkim od masy ciała i aktualnego poziomu aktywności fizycznej. Nietrudno domyślić się, że w przypadku osób regularnie trenujących ilość potrzebnego BCAA wzrasta – jest to jednoznacznie podyktowane koniecznością zwiększenia podaży pełnowartościowego białka np. w celu rozbudowy masy i pracy nad muskularną sylwetką.

Należy wspomnieć, że większość produktów o wysokiej zawartości białka stanowi dobre źródło egzogennych aminokwasów. Odzwierzęce i roślinne artykuły spożywcze zawierające pełnowartościowe proteiny mogą posłużyć jako naturalne sposoby na uzupełnienie diety w cenne aminokwasy BCAA. Warto jednak pamiętać, że poziom przyswajalności aminokwasów z pożywienia jest mocno ograniczony. Dlatego też suplementy diety z BCAA stanowią nie tylko wygodę, ale i gwarantują skuteczne wzbogacenie diety w egzogenne aminokwasy.

  • Jakie jest działanie BCAA i dlaczego warto stosować aminokwasy egzogenne? 
  • Wspiera zachowanie prawidłowego bilansu azotowego
  • Oddziałuje na poziom tryptofanu po zrealizowanej aktywności fizycznej – ograniczają uczucie  zmęczenia i przesadnej senności
  • Może okazać się wartościowym sposobem na wzrost ochrony mięśni przed niekorzystnymi reakcjami rozpadu
  • Może być pomocne w przyśpieszeniu procesów regeneracji włókien mięśniowych po treningach
  • Może być wartościowe w kontekście wzrostu energii pozyskiwanej z adipocytów – komórek tkanki tłuszczowej
  • Może mieć korzystne znaczenie dla kształtowania umięśnionej sylwetki oraz ułatwić pracę nad sportową kondycją

Aminokwasy BCAA

Na obecnym rynku suplementów diety istnieje wiele preparatów stanowiących połączenie aminokwasów BCAA z innymi składnikami. W pierwszej kolejności wspomina się o skojarzonej suplementacji BCAA z L-glutaminą, co pozwala na przygotowanie niezwykle efektywnego kompleksu komponentów wspierających regenerację i odnowę mięśni. Innym i równie popularnym połączeniem jest zestawienie rozgałęzionych aminokwasów ze składnikami z mieszanek przedtreningowych. Niejednokrotnie można natrafić na aminokwasy BCAA wzbogacone w optymalnie określone porcje beta-alaniny, L-cytruliny, kofeiny czy L-tauryny.

Dla kogo suplementy diety z BCAA?

Preparaty zawierające egzogenne aminokwasy BCAA są rekomendowane w praktycznie wszystkich formach aktywności fizycznej. Wsparcie powysiłkowej regeneracji okaże się pomocne jednakowo w sportach siłowo-wytrzymałościowych, wydolnościowych czy grach zespołowych. Zawodnicy na każdym poziomie zaawansowania i osoby trenujące rekreacyjnie mogą czerpać korzyści z suplementacji BCAA.

Suplementy diety z BCAA – jakie wybrać?

Suplementy wykorzystujące kompleks rozgałęzionych aminokwasów BCAA występują w rozmaitych formach, co umożliwia dobranie odpowiedniej postaci produktu do aktualnych potrzeb. Osoby lubiące wygodę mogą sięgnąć po poręczne kapsułki lub tabletki, natomiast inni mogą zdecydować się po łatwo rozpuszczalny proszek i wykorzystać go np. jako dodatek do innych produktów) lub gotowe napoje w butelkach, puszkach czy ampułkach typu shot. Warto też dodać, że suplementy z BCAA zawierają różne kompozycje wykorzystanych składników np. 2:1:1, 4:1:1, 8:1:1 czy mniej standardowe konfiguracje jak 3:1:2.

Register

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password